Zakup pojazdu z zagranicy to dość często praktykowany zabieg, w końcu dzięki niemu możemy stać się posiadaczem wymarzonego samochodu w dobrym stanie technicznym, który dostosowany jest do naszych osobistych preferencji. Największym problemem tej procedury jest jednak transport pojazdu z USA do naszego kraju. Jak to wygląda i czy istnieją firmy, które się tym zajmują? Wszystko poniżej.
Jak wyglądają poszczególne etapy sprowadzania samochodu ze Stanów Zjednoczonych?
Etap 1 – zakup samochodu
Na samym początku należy oczywiście znaleźć pojazd, który spełnia nasze oczekiwania i wpisuje się w nasze indywidualne gusta. Istnieją jednak rzeczy, które mogą nam utrudnić spełnienie marzenia o posiadaniu amerykańskiego auta. Znalezienie odpowiedniego modelu, kontakt ze sprzedającym oraz weryfikacja stanu technicznego to rzeczy, które lepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Doświadczony pośrednik posiada wiele zrealizowanych importów oraz rozwiniętą siecią kontaktów. Dzięki skorzystaniu z usług takiej firmy zyskujemy dostęp do zaufanych, sprawdzonych sprzedawców, co przekłada się na większy wybór i pewność jakości pojazdu, który nabywamy.
Etap 2 – import auta z USA
Wybrałeś już swoją maszynę? W takim razie potrzebny Ci będzie sprawny i szybki transport z USA. Masz do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest transport drogą powietrzną. Jest to opcja znacznie rzadziej praktykowana, ponieważ koszt całego przedsięwzięcia jest po prostu bardzo wysoki. Import powietrzny wybierany jest wtedy, gdy zależy nam na tym, aby zakupione auto dostać w jak najkrótszym czasie. Jeżeli decydujemy się na transport powietrzny, samochód możemy zobaczyć w naszym kraju już w ciągu dwóch dni od zakupu.
Drugim wariantem jest transport pojazdu drogą morską. Podróż statku zajmuje około 10 do 20 dni przy sprzyjającej pogodzie i jeżeli nie pojawiają się żadne usterki techniczne. Należy się jednak szykować na możliwość wystąpienia niespodziewanych awarii i przeszkód. Dlatego trzeba liczyć się z faktem, że podany przedział czasowy może ulec zmianie.
W momencie, w którym kupujemy auto z USA, musimy pamiętać o tym, że wcześniej trzeba przejść odpowiednie procedury. W szczególności należy zadbać o fakturę, gdyż bez niej nie będzie możliwe wysłanie pojazdu do kraju. Dojazd samochodu do portu odbywa się za pośrednictwem lawety bądź holownika.
Transport drogą morską – sposoby
Transport kontenerowy
W przypadku, w którym wybierasz transport kontenerowy, możesz zdecydować się na import auta w kontenerze z innymi pojazdami bądź zamówić import indywidualny, tylko na Twój pojazd. Pierwsza opcja jest znacznie tańsza. Z kolei pojedynczy kontener jest droższy, jednak zapewnia on szybszy transport. Dlaczego? Ponieważ spedytor nie musi czekać na zapełnienie kontenera, a auto zostaje wysłane do Ciebie zaraz po załadowaniu. Jeżeli decydujemy się na transport auta w kontenerze, istnieje możliwość załadowania dodatkowego bagażu.
Transport roll-on/roll-off (RORO)
Transport system roll-on/roll-off odbywa się na specjalnie zaprojektowanym w tym celu statku. Stanowi on tańszą alternatywę od transportu kontenerem, gdyż nie wymaga użycia dźwigów. Dany samochód wjeżdża na pokład, a po dotarciu do wyznaczonego portu po prostu zjeżdża ze statku. Minusem tego systemu jest fakt, iż nie ma możliwości zapakowania dodatkowych paczek do przewożonego auta.