Dlaczego import samochodu ze stanów jest tak opłacalny?

Jeśli nie stać Cię jeszcze na nowy samochód, a mimo to musisz kupić samochód, najlepszym rozwiązaniem będzie samochód używany z USA.

Import używanych samochodów z Ameryki zajmuje już wiodącą pozycję, obok Niemiec i Francji. Należy zauważyć, że Amerykanie zmieniają samochody częściej niż konserwatywni Europejczycy. Średni wiek samochodu to 3-5 lat.

Import samochodów elektrycznych według krajów

Międzynarodowe zakupy importowanych samochodów elektrycznych wyniosły w 2019 r. 23,2 mld USD. Ta kwota w dolarach odzwierciedla wzrost o 202,9% od 2017 r., stanowiąc 3% wszystkich importowanych samochodów na całym świecie w tym samym roku – w porównaniu do 1,4% rok wcześniej. Z perspektywy kontynentalnej kraje europejskie wydały najwięcej na importowane samochody elektryczne w 2019 r., a ich zakupy kosztowały 16 miliardów dolarów lub ponad trzy czwarte (69,2%) łącznej wartości globalnej. Na drugim miejscu byli importerzy w Azji z 16,7%, podczas gdy 13,3% samochodów elektrycznych importowanych na całym świecie zostało dostarczonych do Ameryki Północnej. Mniejszy odsetek trafił do Oceanii (1,5%), na czele z Australią i Nową Zelandią, Ameryką Łacińską i Karaibami (0,3%) oraz Afryką (0,1%).

Proces zakupu samochodu z Ameryki

Kupowanie samochodu od ręki do ręki w USA jest prawie niemożliwe. Transakcja odbywa się na aukcjach internetowych. Jedynym zadaniem jest wybór zaufanego dealera. Firma dealerska zajmuje się wszystkimi problemami związanymi z zakupem, dostawą, odprawą celną samochodu, rejestracją itp. Odprawa celna trwa średnio od 7 do 14 dni. Koszt zabiegu uzależniony jest od ceny, rodzaju i objętości silnika, a także od wieku auta. Obowiązkiem sprzedawcy jest zapewnienie gwarancji na swoje usługi.

Ryzyko kupowania samochodów elektrycznych z Ameryki

W takich transakcjach zawsze istnieje potencjalne ryzyko. Zwykli oszuści używają pojazdów bez odpowiednich dokumentów.

Na przykład taki pojazd można kupić, ale nie importować. Mogą to być również samochody z ukrytymi wadami technicznymi.

Ogólnie rzecz biorąc, sztuczki sprzedawców pozbawionych skrupułów są takie same, jak przy zakupie samochodów krajowych lub importu z Europy.

Czy więc warto kupić samochód elektryczny z USA?

Jak pokazuje udana praktyka wielu naszych rodaków – zdecydowanie tak! Decydującym ogniwem w tej sprawie jest niezawodny dealer. Realizując cały proces przez profesjonalistów, którzy cenią swoją reputację i dają gwarancję, klienci są wolni od wszelkiego ryzyka. Dobry dealer zapewnia usługę „pod klucz” i faktycznie ratuje swoich klientów od wszelkich rutynowych i możliwych zmartwień.