Ile wynosi cło na samochody z USA

Wielu fanów motoryzacji decyduje się na import pojazdu z USA, ponieważ jest to opcja wyjątkowo opłacalna. To właśnie z tego powodu rozwiązanie to cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Pomimo to w grupie tej znajdują się osoby, które obawiają się tego procesu ze względu na opłaty związane z transportem, odprawą celną i innymi formalnościami. 

Czym jest cło?

Cło to nic innego jak opłata, która nakładana jest na rzeczy sprowadzane spoza kraju. Koszt ponosi się jednorazowo, a jego funkcją jest zabezpieczenie wymiany handlowej i  zagwarantowanie legalności operacji. Mimo, że większość dóbr wymaga opłacenia cła, są jednak pewne wyjątki, za które opłaty ponosić nie musimy. 

Ile wynosi cło? Wysokość cła to procent od wartości sprowadzanego towaru i wynosi on 10%. Akcyza wynosi od 3,1% do 18,7% wartości samochodu, z kolei podatek VAT w przypadku auta standardowego to 19% i 7% jeżeli mówimy o pojeździe zabytkowym. Cło opłaca się w momencie, gdy auto przekracza granicę Unii Europejskiej.

Czy istnieje możliwość uniknięcia cła?

Z racji, iż samochód to produkt wymiany handlowej, cło musimy opłacić. Istnieje jednak sytuacja, która zwalnia z ponoszenia tych kosztów, jest to mianowicie mienie przesiedleńcze (nie dotyczy nabywców). Musi jednak zostać spełniony jeden warunek – samochód musi być przewożony do Europy wraz z właścicielem. Tytuł ten dostaje osoba, która żyła i pracowała minimum rok w USA i zamierza wrócić do Unii Europejskiej z pojazdem, który kupiła w Stanach Zjednoczonych i korzystała z niego co najmniej pół roku. Należy zaznaczyć, że pobyt ten musi być udokumentowany.

Cła możemy uniknąć również w przypadku, gdy stajemy się właścicielem samochodu zabytkowego, który liczy sobie ponad 30 lat. W tym wypadku jesteśmy zwolnieni z cła, akcyzy, a podatek VAT wynosić będzie jedynie 7%.

Czy stan techniczny auto ma wpływ na wysokość cła?

Niestety stan techniczny nie zwalnia z opłat, jakie musimy ponieść za cło. Ma on jednak wpływ na wartość samochodu, który sprowadzamy. Pamiętajmy, że cło to opłata procentowa od jego wartości. Im stan techniczny pojazdu jest gorszy, tym niższą ma wartość samochodu, a co za tym idzie, cło będzie mniejsze.

Samochody ciężarowe i elektryczne a cło

Cło w przypadku samochodu ciężarowego wynosi 22% wartości pojazdu. Ciekawą rzeczą jest fakt, iż osoby, które kupują samochód ciężarowy, są zwolnione z akcyzy. Do tego rodzaju pojazdów są zaliczane także pickupy, które posiadają przestrzeń ładunkową większą od połowy długości rozstawu osi.

Samochody elektryczne również nie są zwolnione z opłat za cło, w tym wypadku jedyne, na co możemy liczyć to brak konieczności opłaty akcyzy. Nie jest to jednak rzecz zaliczana do najprostszych, gdyż muszą zostać spełnione pewne warunki.