Czy sprowadzać samochód z kanady

Z roku na rok coraz więcej osób obawia się kupować pojazd na europejskim rynku wtórnym. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, w końcu „przekręcanie” licznika lub zakup auta, które później okazuje się wrakiem to niestety przykra codzienność. Z tego powodu dobrym wyborem może okazać się import auta z Kanady. Co należy o nim wiedzieć? Wszystko poniżej.

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z Kanady?

W momencie, w którym podejmujemy decyzję o zakupie pojazdu z Kanady, powinniśmy mieć na uwadze, że proces ten wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów takich jak:

  • akcyza, która jest zależna od pojemności silnika samochodu – 3,1% – do 2 l, 18,6%; powyżej 2 l (podatek ten dotyczy wartości auta powiększonej o opłatę celną),
  • opłata celna – 10% wartości pojazdu,
  • podatek VAT – 23%,
  • transport od poprzedniego właściciela do portu (100-1200 dolarów), transport drogą morską (500-1000 dolarów), transport z portu do klienta (1000-1500 zł).

Należy pamiętać o tym, że pojazd, który zakupimy w Kanadzie, trzeba przystosować do jazdy po polskich drogach. Z tego powodu będzie on wymagał jeszcze paru przeróbek, które nie wiążą się jednak z dużymi wydatkami. Co więc należy zrobić? Wymienić licznik prędkości, jeśli na skali nie znajdują się dodatkowo kilometry na godzinę, wymienić tylne kierunkowskazy na pomarańczowe, przednie reflektory na asymetryczne oraz zamontować światła przeciwmgłowe. 

Dlaczego warto sprowadzić auto z Kanady?

Z racji, iż kanadyjska gospodarka jest silna, fakt ten przekłada się na dobrą sytuację materialną panującą w kraju. Z tego powodu duża część Kanadyjczyków dokonuje zakupu nowego auta co kilka lat, pozbywając się starego za znacznie mniejszą kwotę. Mimo wszystko najbardziej opłaca się sprowadzać stamtąd luksusowe pojazdy, a nie dwudziestoletnie modele przeciętnej klasy. 

Poza tym trzeba liczyć się z tym, że kupno wymarzonego Mercedesa czy Lexusa za niewielką cenę często może być dość trudne. Przyczyną takiego stanu rzeczy są licytacje, które są powodem tego, że wartość dobra przekracza próg opłacalności dla importera z Europy. Są to jednak sytuacje wyjątkowe. Zazwyczaj zainteresowanie licytacją jest na tyle niskie, że cena ostateczna okazuje się wyjątkowo atrakcyjna i korzystna. W tym przypadku końcowy koszt nawet z wydatkami za odprawę celną i transport może być znacznie mniejszy niż za zakup takiego samego samochodu o zbliżonym przebiegu na rynku europejskim.

Jeżeli zależy Ci na jakości…

Auto z Kanady to opłacalna inwestycja na lata, która posiada wiele zalet. Poza oszczędnością kanadyjskie pojazdy są w o wiele lepszym stanie. Dlaczego? Z racji, iż Kanadyjczycy mogą sobie pozwolić na przeznaczenie dużej kwoty na zakup samochodu w salonie. Dlatego koncerny, które produkują auta z myślą o dystrybucji w Ameryce Północnej, wykorzystują droższe komponenty, które cechują się tym, że są znacznie wytrzymalsze i solidniejsze. Poza tym pojazdy sprowadzane z Kanady nie są aż tak wyeksploatowane, jak te, które oferowane są na rynkach w Europie. Wpływ na to ma między innymi bardzo dobry stan dróg oraz równa nawierzchnia.